wtorek, 3 kwietnia 2012

Karton zamiast konserwantów.

Uwielbiam edukacyjne zabawki, a co za tym idzie naukę poprzez zabawę. Staram się, by każda chwila spędzona z Czekoladką obfitowała w taki sposób edukacji. Nawet "głupie" wyglądanie przez okno jest wspaniałą okazją do poznawania świata i panującego w nim porządku. Bartuś poprzez wykonywanie rzeczy, które lubi, wzbogaca swój Czekoladowy świat o ciekawostki z życia zwierząt i ludzi. Dlatego każda okazja jest dobra, do dostarczania mu tej wiedzy m.in. poprzez pomysłowe zabawki, które wpływają na rozwój psychiczny i emocjonalny. Jedną z takich zabawowych edukatorów dostaliśmy od firmy Tetra Pak, która jest organizatorem kolejnej edycji akcji edukacyjnej KARTON ZAMIAST KONSERWANTÓW.


Celem tej kampanii jest szerzenie wiedzy na temat opakowań kartonowych, dzięki którym możemy cieszyć się napojami bez dodatku konserwantów. W tej edycji organizatorzy zwracają uwagę na odżywianie najmłodszych i pokazują jak w codziennej diecie dziecka unikać szkodliwych konserwantów. Poniżej zaprezentowana zabawka ma na celu pokazanie dziecku, że w kartonowym opakowaniu, poza soczystymi owocami, nie ma ani grama szkodliwych konserwantów.


I tak, Bartulek, przymierzając poszczególne elementy tej układanki, może dowiedzieć, że jabłuszko, śliwka, malinka, bananek oraz gruszka mogą trafić do kartonowego brzuszka, ale już niedobre sześciokątne ulepszacze nie znajdą tam swojego miejsca :)))))


Dodatkowo poszczególne soczyste elementy wykorzystujemy do nauki polskich, angielskich oraz suahilskich nazw odpowiednich owoców :) Także TetroPakowa zabawka ma u nas wykorzystanie wielostronne. Ograniczeniem jest tylko nasza wyobraźnia.


Gdy tylko Czekoladka podrośnie, będziemy go także uczyć dbania o środowisko, a tym samym o swoje własne zdrowie. Przyznam się szczerze, że ja, dopiero po otrzymaniu informacji od firmy Tetra Pak, dowiedziałam się o dużym wpływie kartonowego opakowania na świeżość soku:

-sok w kartonie nie potrzebuje konserwantów, gdyż chroni go sześć warstw opakowania,
-nie ma do niego dostępu tlen ani światło,
-tak jak domowe przetwory, sok przed zapakowaniem jest poddany pasteryzacji.
I właśnie pasteryzacja i właściwości ochronne kartonu pozwalają zachować świeżość bez konieczności dodawania konserwantów.


Jak unikać konserwantów?
-należy wybierać soki i napoje w kartonach
-czytaj etykiety: konserwanty oznaczone są symbolami E 200 do E 252 i E 280 do E 285,
-zrezygnuj z dań typu instant, które pełne są konserwantów,
-kupuj świeże pieczywo - paczkowane, długi termin przedatności często zawdzięcza konserwantom.


Do tej pory nie zwracałam większej uwagi, na to czy kupuję sok w kartonie czy w butelce. Zdecydowanie nie jestem typem eko mamy, która z uwagą analizuje składniki produktu linijka po linijce (inaczej jest z produktami świeżymi typu: jajka, czy mięso), ale teraz, gdy już wiem, jaki wpływ ma kartonowe opakowanie na jakość soku, to dlaczego z tego nie skorzystać :)?
A u Was jak jest? Zwracacie uwagę na opakowanie i czytacie etykiety?

***


7 komentarzy:

 1. ja zawsze sprawdzam date, a od dzis bede kupowac soki w kartonie;)

  OdpowiedzUsuń
 2. nie ;) współpraca mailowa :) być może tetra pak też jest na streetcom'ie, ale niestety my nie jesteśmy tam zarejestrowani :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. pytam bo na streetcom ostatnio akcja wlasnie z nimi byla

   Usuń
 3. My zawsze soki w kartonie kupujemy, są najlepsze ;-)
  Pozdrawiam i zapraszam częściej. ;*

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja zawsze składy czytam :) I żywności i kosmetyków, aczkolwiek nie kupuję obsesyjnie wszystkiego co eko ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie jestem eko mamą (używam np pieluch jednorazowych i innych nie zamierzam w poszanowaniu dla wody :D), ale stosuję wszelkie wskazówki ułatwiające zdrowe życie, które trudno dziś prowadzić, choć często nadużywany slogan EKO absolutnie mnie nie rusza. Staram się nie kupować sztucznych rzeczy z glutaminianem sodu, patrzę na ważniejsze E, zawsze sprawdzam datę i nie kupuję pieczywa z polepszaczami :) Po prostu jest to wszystko smaczniejsze :)I również czytam etykiety kosmetyków :) pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za wszystkie komentarze :)