Wenecja, Paryż, Londyn, Rzym, Mediolan, Amsterdam, Bruksela. Nasza "lista podróżniczych marzeń" codziennie się powiększa. Kiedyś obiecałam sobie, że pokażę Małej Czekoladce tyle, ile jestem tylko w stanie i wierzę, że uda nam się zrealizować nasze najskrytsze plany. O samej wyprawie do Wenecji postaram się zrobić osobny wpis - podrzucę kilka wskazówek dot. podróżowania z dzieckiem.
Na tą chwilę odsyłam Was do moich dwóch innych wpisów z radami, jak tanio zorganizować wycieczkę do tego pięknego miasta {KLIK, KLIK}.
Wyjeżdżając z dzieckiem za granicę (terytorium UE) warto pomyśleć nie tylko o paszporcie (jak go wyrobić przeczytasz tutaj), ale także o ubezpieczeniu zdrowotnym w ramach NFZ, czyli tzw. karcie EKUZ (Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego).
O istnieniu samej karty dowiedziałam się zupełnie przypadkowo podczas rozmowy z koleżanką w pracy. Zasugerowała, że warto wyrobić sobie takie "zaświadczenie", tym bardziej, że jedziemy z małym dzieckiem (dziękuję Kasia! :)) Wstyd się przyznać, ale wcześniej w ogóle nie pomyślałam o ubezpieczeniu, a przecież to bardzo ważna kwestia. Jestem przekonana, że wśród Was jest wiele osób, które podobnie jak my, podróżuje po Europie i niekoniecznie wie, o istnieniu karty EKUZ.
EKUZ - co to jest?
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to BEZPŁATNIE wydawany dokument (dowód Waszego ubezpieczenia w swoim kraju), na podstawie którego każda ubezpieczona osoba, może korzystać z opieki zdrowotnej w państwie do którego wyjeżdża, na takich samych zasadach, jak jego mieszkańcy (mowa tutaj tylko o placówkach, które mają podpisaną umowę z naszym NFZ). Warto podkreślić, że każdy kraj ma własną "politykę zdrowotną" - podczas wyrabiania karty warto poprosić o dodatkowe informacje nt. opieki zdrowotnej w odwiedzanym przez nas kraju. Niekoniecznie to, co u nas jest darmowym zabiegiem, jest także bezpłatne w innym państwie.
Pragnę tylko nadmienić - karta jest tylko dowodem naszego ubezpieczenia zdrowotnego, która może ułatwić nam formalności związane z potencjalnym leczeniem poza granicami naszego kraju. Tak naprawdę, każda osoba ubezpieczona, bez względu na to, czy posiada tę kartę, czy nie - ma prawo korzystać z opieki na takich samych zasadach, jak mieszkańcy.
JAK WYROBIĆ EKUZ?
Opcji jest jest kilka:
-osobiste dostarczenie wypełnionego wniosku do oddziału wojewódzkiego NFZ;
-wysłanie podpisanego i wypełnionego wniosku emailem lub faxem;
-wysłanie podpisanego i wypełnionego wniosku pocztą.
My zdecydowaliśmy się na ostatnią opcję ze względów logistycznych (niestety ciężko wbić się w godziny pracy urzędu). Wypełniony i podpisany (!) wniosek wysłałam Pocztą Polską do placówki NFZ w Krakowie (nie są wymagane żadne inne dokumenty). Wniosek można samodzielnie wydrukować ze strony NFZ. W imieniu dziecka dokument wypełnia rodzic/opiekun prawny. Karty można odebrać osobiście, bądź na poczcie - ja wybrałam tą drugą opcję.
Jeśli chcecie wyrobić karty dla innych członków rodziny to musicie posiadać ich podpisane upoważnienie.
CZAS OCZEKIWANIA I OKRES WAŻNOŚCI KARTY:
Karty dotarły do nas po ponad dwóch tygodniach. Warto o tym pamiętać i odpowiednio wcześnie zabrać się za staranie się o EKUZ. Nie wiem, jak wygląda to w przypadku osobistego składania wniosku w oddziale NFZ, ale słyszałam, że da się to załatwić w jeden dzień - wystarczy tylko wystać się w kolejce ;).
Karta wydawana jest na okres roku (jeszcze do niedawna było to 6 miesięcy). Po upływie ważności, można starać się o nową bezpłatną kartę.
Jako, że jestem żoną obcokrajowca, to pragnę nadmienić, że Duża Czekoladka - osoba legalnie pracująca w Polsce, a tym samym odprowadzająca wszystkie składki i ubezpieczona w NFZ, bez żadnego problemu także odebrała swoją kartę - postępowanie takie same, jak w przypadku obywatela Polski :)
Paszport mamy, EKUZ mamy. No to w drogę :) Wkrótce zabieramy Was do WENECJI :)
Pozdrawiamy,
J&B&A.
Wyrabiam tę kartę za każdym razem kiedy wyjeżdżam za granicę :)
OdpowiedzUsuńGreat info. Lucky me I ran across your blog by accident
OdpowiedzUsuń(stumbleupon). I have saved it for later!
What's up, just wanted to mention, I enjoyed this blog post.
OdpowiedzUsuńIt was funny. Keep on posting!
Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.
OdpowiedzUsuńNaprawdę świetnie napisane. Pozdrawiam.
OdpowiedzUsuńBardzo fajny wpis. Pozdrawiam.
OdpowiedzUsuń