niedziela, 16 kwietnia 2017

Wenecja z dzieckiem - czyli wyrabiamy kartę EKUZ.

Wenecja, Paryż, Londyn, Rzym, Mediolan, Amsterdam, Bruksela. Nasza "lista podróżniczych marzeń" codziennie się powiększa. Kiedyś obiecałam sobie, że pokażę Małej Czekoladce tyle, ile jestem tylko w stanie i wierzę, że uda nam się zrealizować nasze najskrytsze plany. O samej wyprawie do Wenecji postaram się zrobić osobny wpis - podrzucę kilka wskazówek dot. podróżowania z dzieckiem. 


Na tą chwilę odsyłam Was do moich dwóch innych wpisów z radami, jak tanio zorganizować wycieczkę do tego pięknego miasta {KLIKKLIK}. 


Wyjeżdżając z dzieckiem za granicę (terytorium UE) warto pomyśleć nie tylko o paszporcie (jak go wyrobić przeczytasz tutaj), ale także o ubezpieczeniu zdrowotnym w ramach NFZ, czyli tzw. karcie EKUZ (Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego). 


O istnieniu samej karty dowiedziałam się zupełnie przypadkowo podczas rozmowy z koleżanką w pracy. Zasugerowała, że warto wyrobić sobie takie "zaświadczenie", tym bardziej, że jedziemy z małym dzieckiem (dziękuję Kasia! :)) Wstyd się przyznać, ale wcześniej w ogóle nie pomyślałam o ubezpieczeniu, a przecież to bardzo ważna kwestia. Jestem przekonana, że wśród Was jest wiele osób, które podobnie jak my, podróżuje po Europie i niekoniecznie wie, o istnieniu karty EKUZ.

EKUZ - co to jest?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to BEZPŁATNIE wydawany dokument (dowód Waszego ubezpieczenia w swoim kraju), na podstawie którego każda ubezpieczona osoba, może korzystać z opieki zdrowotnej w państwie do którego wyjeżdża, na takich samych zasadach, jak jego mieszkańcy (mowa tutaj tylko o placówkach, które mają podpisaną umowę z naszym NFZ). Warto podkreślić, że każdy kraj ma własną "politykę zdrowotną" - podczas wyrabiania karty warto poprosić o dodatkowe informacje nt. opieki zdrowotnej w odwiedzanym przez nas kraju. Niekoniecznie to, co u nas jest darmowym zabiegiem, jest także bezpłatne w innym państwie. 

Pragnę tylko nadmienić - karta jest tylko dowodem naszego ubezpieczenia zdrowotnego, która może ułatwić nam formalności związane z potencjalnym leczeniem poza granicami naszego kraju. Tak naprawdę, każda osoba ubezpieczona, bez względu na to, czy posiada tę kartę, czy nie - ma prawo korzystać z opieki na takich samych zasadach, jak mieszkańcy. 

JAK WYROBIĆ EKUZ?

Opcji jest jest kilka:
-osobiste dostarczenie wypełnionego wniosku do oddziału wojewódzkiego NFZ;
-wysłanie podpisanego i wypełnionego wniosku emailem lub faxem;
-wysłanie podpisanego i wypełnionego wniosku pocztą.

My zdecydowaliśmy się na ostatnią opcję ze względów logistycznych (niestety ciężko wbić się w godziny pracy urzędu). Wypełniony i podpisany (!) wniosek wysłałam Pocztą Polską do placówki NFZ w Krakowie (nie są wymagane żadne inne dokumenty). Wniosek można samodzielnie wydrukować ze strony NFZ. W imieniu dziecka dokument wypełnia rodzic/opiekun prawny. Karty można odebrać osobiście, bądź na poczcie - ja wybrałam tą drugą opcję.

Jeśli chcecie wyrobić karty dla innych członków rodziny to musicie posiadać ich podpisane upoważnienie.

CZAS OCZEKIWANIA I OKRES WAŻNOŚCI KARTY:

Karty dotarły do nas po ponad dwóch tygodniach. Warto o tym pamiętać i odpowiednio wcześnie zabrać się za staranie się o EKUZ. Nie wiem, jak wygląda to w przypadku osobistego składania wniosku w oddziale NFZ, ale słyszałam, że da się to załatwić w jeden dzień - wystarczy tylko wystać się w kolejce ;). 

Karta wydawana jest na okres roku (jeszcze do niedawna było to 6 miesięcy). Po upływie ważności, można starać się o nową bezpłatną kartę. 


Jako, że jestem żoną obcokrajowca, to pragnę nadmienić, że Duża Czekoladka - osoba legalnie pracująca w Polsce, a tym samym odprowadzająca wszystkie składki i ubezpieczona w NFZ, bez żadnego problemu także odebrała swoją kartę - postępowanie takie same, jak w przypadku obywatela Polski :)


Paszport mamy, EKUZ mamy. No to w drogę :) Wkrótce zabieramy Was do WENECJI :)Pozdrawiamy,
J&B&A.

4 komentarze:

 1. Wyrabiam tę kartę za każdym razem kiedy wyjeżdżam za granicę :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Great info. Lucky me I ran across your blog by accident
  (stumbleupon). I have saved it for later!

  OdpowiedzUsuń
 3. What's up, just wanted to mention, I enjoyed this blog post.

  It was funny. Keep on posting!

  OdpowiedzUsuń
 4. Hello my loved one! I wish to say that this post is amazing,
  nice written and include almost all significant infos. I'd like to peer more posts like this
  .

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za wszystkie komentarze :)