poniedziałek, 24 czerwca 2013

Tufafka pod chmurką, czyli testujemy blender Bosch MSM 66150 + KONKURS! :)

Kochani, od kilkunastu dni, mam okazję testować nowy blender Bosch MSM 66150. Sezon letni wyjątkowo sprzyja wykorzystywaniu sprzętu - na straganach, targach i w sklepach mnóstwo truskawek, pomalutku pojawiają się owoce leśne. Wystarczy tylko dokupić jogurt naturalny lub mleko, wszystko razem zmiksować i orzeźwiający koktajl gotowy. Podobnie ma się sprawa z mrożonymi owocami leśnymi - idealna propozycja na tropikalne upały, które za i przed nami :) 


Na pierwszy rzut testów poszedł rozdrabniacz uniwersalny, który można wykorzystywać do rozdrabniania mięsa, twardego sera, cebuli, ziół, czosnku, warzyw, owoców, orzechów, migdałów, czekolady. My wykorzystywaliśmy go głównie do rozdrabniania owoców, ziół i czekolady, które następnie mieszaliśmy z mlekiem i zamrażaliśmy w postaci pysznych lodów :)


Noże rozdrabniacza są naprawdę ostre, co jest niewątpliwym plusem, ale warto zwrócić także uwagę na ewentualną możliwość skaleczenia podczas zakładania/zdejmowania i mycia nożyków. Pojemnik posiada specjalne antypoślizgowe 'przyssawki', dzięki czemu możemy skupić się tylko na samym włączaniu przycisku, bez obawy, że coś nam się przesunie, przewróci lub spadnie.


Pokrywka rozdrabniacza, podobnie jak w przypadku pozostałych elementów wyposażenia blendera, działa na zasadzie zatrzasku - nic nie trzeba wkręcać/przekręcać - wystarczy tylko klik i wszystko ładnie współgra.

W przypadku drugiego połączenia, które dostępne jest w zestawie tj. metalowa końcówka miksująca i korpusu urządzenia - naszym najczęstszym 'polem do testowania' były koktajle oraz desery.


Tak, jak wspominałam na początku - lato to idealna pora na takie kombinacje kulinarne, a blender to niezastąpione urządzenie przy tego typu daniach. W naszym przypadku najczęstszym połączeniem były truskawki lub banany z jogurtem naturalnym. Niezastąpiona przekąska na upały lub posiłek potreningowy, kiedy to organizm potrzebuje szybkiej dawki węglowodanów {wybaczcie, zboczenie 'zawodowe' :)}. Tak się składa, że w domu mam stary blender, także mam porównanie w stosunku do testowanego sprzętu - to, co od razu rzuca mi się w oczy, to tworzywo końcówki blendera. W poprzednim był to plastik, w przypadku blendera Bosch jest to metal. Uważam, że to drugie tworzywo, czyli metal, jest o wiele lepszym rozwiązaniem: zarówno pod względem estetycznym, jak i higienicznym. Metal nie zabarwia się od miksowanych produktów oraz nie 'zbiera zapachów', co niestety ma miejsce w przypadku końcówki plastikowej.


Na koniec mój mistrz - czyli końcówka do ubijania. Brakowało mi jej przy wcześniej wspomnianym, starym blenderze. Końcówki używaliśmy praktycznie do wszystkiego - do tworzenia naleśników, ciast, bezów. Dużym plusem, który wychodzi na pierwszy plan jest ruchomość końcówki - idealnie 'współgra' z ruchem dłoni, dzięki czemu dany produkt można ubić naprawdę na sztywną masę. Sam korpus blendera także jest poręczny, przyciski umieszczone są w takich odległościach, że bez problemu można zmieniać palec podczas pracy urządzenia. Dodatkowo na obudowie umieszczona została 'przypominajka', z opisem która końcówka do czego służy {to dla takich kulinarnych laików jak ja :D}. Mnie wyjątkowo przypasował kolor całego blendera - uwielbiam białe urządzenia kulinarne.


Właśnie tej końcówki z powyższego foto tak brakowało mi podczas tworzenia Wielkanocnych ciast :D Na szczęście teraz już nie muszę o tym myśleć i mogę szaleć w kuchni. A oto, co ostatnio udało nam się wyczarować:


"Tufafka pod chmurką" {czyli truskawka pod chmurką}. Skąd taka nazwa? Czekoladka właśnie tak nazywa truskawki, a że pokryte są one smacznymi bezami i kremem, które przypominają chmurkę... to tak postanowiliśmy nazwać nasz deser. 

Poniżej prezentuję przepis - dla wszystkich zainteresowanych, będących na dietce - śmiało możecie sobie pozwolić na ten deser, gdyż jest on robiony w zgodzie z zasadami diety South Beach, którą ja uwielbiam :) Propozycja deseru jest idealna dla dzieciaczków - Czekoladka szczególnie upodobał sobie krem, który po stężeniu smakuje jak ptasie mleczko <3

Składniki:
3 białka jaj, 250g serka homogenizowanego, 200ml jogurtu naturalnego, 2 łyżeczki żelatyny, 1,5 szklanki truskawek, 100ml gorącej wody, stewia {zastępnik cukru}. Z tych składników wychodzą dwie spore porcje.


Wykonanie:
Beza: 3 białka jaj ubić blenderem na sztywno, dodać 1 łyżeczkę stewii {lub 3 łyżeczki cukru} i wymieszać blenderem. Gotową masę rozłożyć na blaszce wyłożonej papierem i piec w piekarniku w temperaturze 145C, przez około 45minut.


Krem: 250g serka homogenizowanego i 200ml jogurtu naturalnego wymieszać blenderem, następnie dodać stewii {ok. 2 łyżeczki}. Żelatynę rozpuścić w 100 ml gorącej wody i pozostawić do ostygnięcia. Przestudzoną żelatynę wlać do kremu i pozostawić w lodówce na ok. 30 minut.

Owoce umyć, pokroić w ćwiartki.

W szklance lub pucharku układamy warstwami owoce, krem, bezy aż do wyczerpania składników. TADAM i gotowe :)


No i kochani tak pomalutku, drobnymi kroczkami dotarliśmy do najważniejszego, czyli KONKURSU :) Chyba domyślacie się, co będzie nagrodą? Czyż nie? Okey, dla formalności - do wygrania będzie zestaw  Bosch, który możecie obejrzeć poniżej:


Co należy zrobić? Sprawa jest banalnie prosta. Proszę o przesłanie na mój adres mailowy: mtotowangu@wp.pl, swojego AUTORSKIEGO przepisu {wraz ze zdjęciem} na deser, danie, przekąskę lub koktajl, który można wykonać przy pomocy blendera. Dodatkowo sam przepis proszę umieścić pod tym wpisem :) Osoby anonimowe proszę o pozostawienie swojego maila.

Konkurs trwa od dnia dzisiejszego tj. 24 czerwca 2013 roku, do 1 lipca do godziny 23:59:59. Prace proszę o przesyłanie w formie podobnej jak mój przepis tj. składniki, sposób wykonania krok po kroku + ilość porcji + zdjęcie. Do trzech dni po zakończeniu konkursu ogłoszę zwycięzcę, który otrzyma blender :) Fundatorem nagród jest marka Bosch.

Powodzenia! :) Smacznej rywalizacji życzę :*

***

28 komentarzy:

  1. stokrotka16_1991@go2.pl


    PYSZNE GOFRY:
    Przepis
    Przygotowanie gofrów nie jest trudne, na początek należy wszystkie składnik (oprócz białek) połączyć ze sobą w dużej misce i ze sobą zmiksować. Do stworzonej w ten sposób masy należy dodać ubite białka i zmieszać. Ciasto przenosimy za pomocą chochli do dobrze rozgrzanej gofrownicy i pieczemy na złoty kolor. Po upieczeniu gofrów studzimy je na kratce. Gofry tak wykonane są bardzo wtedy bardzo delikatne i puszyste.

    Składniki
    •2 szklanki mąki
    •2 szklanki mleka
    •2 jajka
    •2 łyżeczki proszku do pieczenia
    •szczypta soli
    •4 łyżki oleju
    •dodatki: szklanka śmietany 30%, 2 łyżki cukru pudru, owoce (truskawki, banany, wiśnie, itd)

    Przygotujmy teraz dodatki do naszych gofrów. Śmietanę ubijamy z cukrem pudrem. Na ostudzone gofry kładziemy pokrojone owoce, na nie śmietanę a całość opcjonalnie możemy też polać polewą czekoladową. W sezonie letnim, można wykorzystać różnego rodzaju owoce, jakie daje nam ogród. Świetnym pomysłem na deser dla całej rodziny będą gofry z truskawkami, malinami, brzoskwiniami i wiśniami.

    OdpowiedzUsuń
  2. Witam:) Przepis wysłałam tylko mam wątpliwości czy zdjęcia sie dobrze wczytały. :/

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. są fotki :) wszystko ładnie widać - smakowicie :D

      Usuń
  3. LODOWE WARIACJE EMI POD TRUSKAWKOWĄ PIERZYNKĄ
    Składniki:
     
    TRUSKAWKI (ja użyłam ok. 20 truskawek na jeden pucharek)

    ORZECHY WŁOSKIE (użyłam je do dekoracji)

    ŻURAWINA SUSZONA(użyłam do dekoracji)
     
    LODY WANILIOWE
     
    KAWAŁKI CZEKOLADY DO DEKORACJI
     
    WYKONANIE
     
    Sporządziłam wszystkie potrzebne produkty, które były mi potrzebne do wykonania deseru czyli:
    SKŁADNIKI
     
    KUBEK DO BLENDOWANIA+ BLENDER
     
    PUCHAREK

    Po czym przeszłam do wykonania deseru.
    W pierwszej kolejności obrałam truskawki i dokładnie umyłam.
    Następnie włożyłam do kubka truskawki.


    Po włożeniu truskawek do kubka rozpoczełam blendowanie na pomocą Blendera do uzyskania jednolitej gładkiej masy.
     
    Kolejnym moim krokiem było nałożenie od dołu na przemiennie składników jakimi są:
     
    - zblendowane truskawki

    - 2 łyżki lodów waniliowych
     
    - ponownie dodawać składniki postępując analogiczne do wyczerpania zapasów
     
    Na koniec dekorujemy kawałkami orzechów włoskich, kawałkami suszonej żurawiny oraz kawałkami czekolady.
     
    TAK WYGLĄDA SKOŃCZONY DESER 

    DESER WSPANIALE SMAKUJĘ PRZY UPALNYCH DNIACH.

    ...POZDRAWIAM EMI...

    OdpowiedzUsuń
  4. diabelskakuchnia24 czerwca 2013 14:11

    Tadam! To moje propozycje ;)

    1. MLECZKO KOKOSOWE
    Szukając alternatywy dla tradycyjnego mleka, na które moje dziecko jest uczulone za radą pediatry przygotowałam mleczko kokosowe. Pycha!
    Składniki:

    1 szklanka wiórków kokosowych,
    2 szklanki gorącej wody.

    Przygotowanie:

    Wiórki kokosowe przesypać do miski, zalać 1,5 szklanki gorącej wody i odstawić na kilka godzin (najlepiej na noc). Następnego dnia otrzymaną masę rozdrobnić blenderem i za pomocą gazy wycisnąć otrzymane mleczko. Następnie wiórki zalać ponownie gorącą wodą (0,5 szklanki), rozdrobnić jeszcze raz i ponownie wycisnąć przez gazę. Przechowywać w szczelnie zamkniętej butelce przez około 3 dni w lodówce. Po około 1 godzinie mleczko się rozwarstwia, ale wystarczy wstrząsnąć butelką.

    2. SMAŻONE JABŁKA Z RUMEM I KOKOSEM
    Jako dziecko marzyłam by zostać piratem. Pływać po szerokich wodach i popijać rum z beczki ;) dlatego też uwielbiam tak smażone jabłka!
    Składniki:

    2 jabłka,
    1/3 szklanki wody,
    1/3 szklanki mleka 2%,
    3 kopiaste łyżki mąki,
    1 jajko,
    1 łyżeczka cynamonu,
    4 łyżki wiórków kokosowych,
    1 kieliszek rumu,
    sok z cytryny,
    szczypta soli,
    olej do smażenia,
    cukier puder do posypania.

    Przygotowanie:

    Umyte jabłka obrać ze skórki i pokroić w plastry (około 1 centymetra). Usunąć z nich gniazda nasienne i skropić sokiem z cytryny. Do miseczki wbić jajko, dodać wodę i mleko i wymieszać. Następnie do otrzymanej masy dodać sól cynamon i dodawać stopniowo mąkę, cały czas mieszając. Gdy wszystko ładnie się połączy (ważne by w cieście nie było grudek) dodać rum i kokos i ponownie wymieszać. Krążki jabłka zanurzać w cieście, pozwalając nadmiarowi ciasta spłynąć z powrotem do miseczki i smażyć na złoty kolor na patelni z niewielką ilością tłuszczu. Podawać posypane cukrem pudrem.

    3. Razowe naleśniki
    Nie za bardzo wiedząc co zrobić z zakupioną mąką razową - postawiłam na naleśniki. Dla mnie bomba! I to wcale, a wcale nie kaloryczna!

    Składniki:
    1 szklanka mąki razowej,
    1 szklanka mleka 0,5%,
    0,5 szklanki wody mineralnej,
    1 jajko,
    1,5 łyżki oliwy z oliwek,
    szczypta soli,
    kilka kropel oliwy do posmarowania patelni,
    ulubiony dodatek - marmolada, dżem, owoce.

    Przygotowanie:

    Jajko wbić do suchej miski, zalać wodą i mlekiem - wymieszać (np. za pomocą miksera). Dodać szczyptę soli i po trochę mąkę razową, tak by można było wszystko gładko wymieszać. Na sam koniec dodać oliwę z oliwek. Rozgrzać patelnię i przed pierwszym smażeniem posmarować ją oliwą. Nalewać porcje ciasta i smażyć aż się lekko zarumieni z obu stron. Zdejmować z patelni i układać w nagrzanym piekarniku (by były ciepłe) przekładając je pergaminem. Podawać z ulubionymi dodatkami. U mnie konfitura z owoców leśnych.

    4. Klasyczne jabłka w cieście

    Składniki:

    2 duże jabłka,
    1 jajko,
    3 kopiaste łyżki mąki pszennej,
    szczypta soli
    1/4 szklanki mleka 2%,
    1/2 szklanki wody,
    1 łyżeczka cynamonu,
    1 łyżka soku z pomarańczy,
    olej do smażenia,
    cukier puder do posypania.

    Przygotowanie:
    1. Jabłka umyć, obrać ze skórki, usunąć gniazda nasienne i pokroić w plasterki (około 1 cm). 2. W misce wymieszać jajko z mlekiem i wodą. Stopniowo dodawać mąkę, cały czas mieszając, by nie powstały grudki. Do gotowej masy dodać szczyptę soli, sok z pomarańczy i cynamon. Ponownie wymieszać. 3. Krążki jabłka zanurzać w cieście i smażyć na rozgrzanym oleju na złoty kolor. Po usmażeniu jabłka można położyć na kuchennym ręczniku, by pozbyć się nadmiaru tłuszczu. Podawać posypane cukrem pudrem.

    Pozdrawiam,
    Monika Czapiewska.
    Przepisy i zdjęcia wysłałam mailem.

    OdpowiedzUsuń
  5. Koktail jedno posiłkowy :)
    Jem (piję) gdy nie mam ochoty na jedzienie albo jestem na diecie. Zawiera wszystkie niezbędne składniki odżywcze, jest sycący (można powiedzieć że nawet zapychający)a jego dokładny skład zależy od naszych upodobań czyli należy do dań które w zalezności od nastroju czy chęci można dowolnie miksować.
    Ja preferuje:
    - 1/2 banana (lub inne owoce lub warzywa wg uznania np awokado, śliwka suszona, mango, nawet pomidor się nada)
    - 1-1,5 szkl maślanki (może być kefir lub mleko, ja wolę maślankę bo jest chuda!!! wybieram tą bez mleka w proszku !!!)
    - 2 łyżki płatków owsianych
    - 2 łyżki siemienia lnianego
    - 2 łyżki otrębów (ilość łyżek można zmniejszyć lub zwiększyć wedle uznania)
    zmiksować BLENDEREM (!!!) :)
    GOTOWE !!!
    Wersja na letnie upały: dodać kostki lodu przed lub po zmiksowaniu :)
    SMACZNEGO ŻYCZĘ !!!

    OdpowiedzUsuń
  6. Koktail jedno posiłkowy :)
    Jem (piję) gdy nie mam ochoty na jedzienie albo jestem na diecie. Zawiera wszystkie niezbędne składniki odżywcze, jest sycący (można powiedzieć że nawet zapychający)a jego dokładny skład zależy od naszych upodobań czyli należy do dań które w zalezności od nastroju czy chęci można dowolnie miksować.
    Ja preferuje:
    - 1/2 banana (lub inne owoce lub warzywa wg uznania np awokado, śliwka suszona, mango, nawet pomidor się nada)
    - 1-1,5 szkl maślanki (może być kefir lub mleko, ja wolę maślankę bo jest chuda!!! wybieram tą bez mleka w proszku !!!)
    - 2 łyżki płatków owsianych
    - 2 łyżki siemienia lnianego
    - 2 łyżki otrębów (ilość łyżek można zmniejszyć lub zwiększyć wedle uznania)
    zmiksować BLENDEREM (!!!) :)
    GOTOWE !!!
    Wersja na letnie upały: dodać kostki lodu przed lub po zmiksowaniu :)
    SMACZNEGO ŻYCZĘ !!!

    OdpowiedzUsuń
  7. Ja nie mam blendera, więc trudno podesłać zdjęcie, czy nawet przepis na coś, czego de facto nigdy nie robiłam :(

    OdpowiedzUsuń
  8. wysłany,mam nadzieję że doszedł :)
    koktajl kolorowo-owocowo
    SKŁADNIKI
    serek homogenizowany waniliowy(lub zwykły serek czy jogurt dosłodzony cukrem waniliowym)
    truskawki
    kiwi
    banan
    brzoskwinie w syropie
    SPOSÓB PRZYGOTOWANIA
    Osobno zmiksować truskawki oraz odsączone brzoskwinie.
    Banan zmiksować razem z kiwi.
    Zmiksowane owoce można również dosłodzić do smaku.
    Owoce i serek układać warstwami w szklankach lub pucharkach (po 2 łyżki z każdej masy)
    Jako dwie warstwy użyć serka homogenizowanego.
    Schłodzić w lodówce.
    CZAS PRZYGOTOWANIA
    15 min
    ILOŚĆ PORCJI
    8
    justynkathebest@gmail.com

    OdpowiedzUsuń
  9. wysłany,mam nadzieję że doszedł:)
    koktajl kolorowo-owocowo
    SKŁADNIKI
    serek homogenizowany waniliowy(lub zwykły serek czy jogurt dosłodzony cukrem waniliowym)
    truskawki
    kiwi
    banan
    brzoskwinie w syropie
    SPOSÓB PRZYGOTOWANIA
    Osobno zmiksować truskawki oraz odsączone brzoskwinie.
    Banan zmiksować razem z kiwi.
    Zmiksowane owoce można również dosłodzić do smaku.
    Owoce i serek układać warstwami w szklankach lub pucharkach (po 2 łyżki z każdej masy)
    Jako dwie warstwy użyć serka homogenizowanego.
    Schłodzić w lodówce.
    CZAS PRZYGOTOWANIA
    15 min
    ILE PORCJI?
    8

    OdpowiedzUsuń
  10. Pomyślę nad przepisem... :)
    Pozdrawiam
    Sol

    OdpowiedzUsuń
  11. ja nie mam blendera i nie wyśle przepisu

    OdpowiedzUsuń
  12. Czekoladowa beza z owocami sezonowymi.
    Składniki
    6 białek, 300 g drobnego cukru, 50g czekolady gorzkiej, 3 łyżki kakao, 1 łyżka octu, 0,5l śmietany kremówki, 1 kg owoców, kilka listków mięty
    Wykonanie:
    Piekarnik rozgrzewamy do 180 stopni.
    Białka ubijamy na sztywną pianę, cukier dodajemy po łyżce i ubijamy jeszcze przez 2-3 minuty. dodajemy kakao, ocet i pokruszoną czekoladę. Na papierze do pieczenia rysujemy okrąg o śr 23 cm. Wykładamy masę i wkładamy do piekarnika od razu zmniejszając temperaturę do 150 stopni. Pieczemy 75 minut i zostawiamy w uchylonym piekarniku do wystygnięcia. Połowę owoców rozdrabniamy w blenderze tak aby powstał gęsty mus. śmietanę ubijamy na sztywno. Na bezę wykładamy mus z owoców, bitą śmietanę, i posypujemy resztą owoców, ozdabiamy listkami mięty.

    Do śmietany opcjonalnie można dodać trochę cukru, ja nie dodaję, ponieważ słodycz nadają owoce.

    OdpowiedzUsuń
  13. Czekoladowa beza z owocami sezonowymi.
    Składniki
    6 białek, 300 g drobnego cukru, 50g czekolady gorzkiej, 3 łyżki kakao, 1 łyżka octu, 0,5l śmietany kremówki, 1 kg owoców, kilka listków mięty
    Wykonanie:
    Piekarnik rozgrzewamy do 180 stopni.
    Białka ubijamy na sztywną pianę, cukier dodajemy po łyżce i ubijamy jeszcze przez 2-3 minuty. dodajemy kakao, ocet i pokruszoną czekoladę. Na papierze do pieczenia rysujemy okrąg o śr 23 cm. Wykładamy masę i wkładamy do piekarnika od razu zmniejszając temperaturę do 150 stopni. Pieczemy 75 minut i zostawiamy w uchylonym piekarniku do wystygnięcia. Połowę owoców rozdrabniamy w blenderze tak aby powstał gęsty mus. śmietanę ubijamy na sztywno. Na bezę wykładamy mus z owoców, bitą śmietanę, i posypujemy resztą owoców, ozdabiamy listkami mięty.

    Do śmietany opcjonalnie można dodać trochę cukru, ja nie dodaję, ponieważ słodycz nadają owoce.

    OdpowiedzUsuń
  14. 1. Lody jogurtowo - truskawkowe

    Składniki:

    250 g truskawek
    150 g śmietany kremówki 30%
    10 łyżek cukru
    400 g jogurtu naturalnego typu greckiego

    Truskawki umyć i oczyścić, włożyć do pojemnika blendera, dodać cukier i całość dobrze zmiksować na gładką masę. Tak przygotowane truskawki przełożyć do miski, dodać jogurt naturalny i wymieszać.
    W drugiej misce należy ubić śmietankę kremówkę na sztywno. Ubitą śmietanę dodać do truskawek i delikatnie wmieszać w masę.
    Całość wlać do maszynki do lodów i dalej postępować zgodnie ze wskazówkami producenta zawartymi w instrukcji obsługi.

    2. Szybki torcik z owocami

    Składniki:
    350 g mąki pszennej,
    1/2 łyżeczki proszku do pieczenia,
    1/2 łyżeczki sody,
    1/4 łyżeczki soli,
    150 g miękkiego masła,
    220 g cukru,
    2 jajka,
    1 żółtko,
    1 łyżeczka ekstraktu z wanilii,
    165 ml mleka

    Krem :

    350 g mascarpone,
    175 g śmietanki kremówki 30%,
    2 łyżki cukru pudru,
    skórka starta z cytryny

    owoce : truskawki, maliny, borówki i czereśnie
    Piekarnik nagrzewamy do 170 stopni.
    Tortownicę o średnicy 18 cm należy wysmarować masłem i wysypać mąką.

    Do dużej miski przesiewamy mąkę, dodajemy proszek do pieczenia, sodę oraz sól - wszystko należy dobrze wymieszać.
    W drugiej misce ucieramy masło z cukrem - do czasu, aż masa będzie lekka i puszysta. Następnie dodajemy jajka oraz ekstrakt waniliowy i całość dobrze miksujemy. Do tak przygotowanej masy wsypujemy na zmianę po kilka łyżek mąki dobrze miksując i dolewając mleko, kończymy miksowanie po dorzuceniu ostatniej porcji mąki.
    Całość dzielimy na dwie części. Jedną wkładamy do przygotowanej tortownicy i pieczemy ok. 35 minut - do tzw. suchego patyczka. Druga część czeka na swoją kolej, chyba że mamy dwie tortownicę.
    Upieczone ciasto wyciągamy z formy i studzimy na kratce.
    Kilka minut należy odczekać, aż tortownica przestygnie oczyszczamy ją i ponownie smarujemy masłem, wysypujemy mąką. Wykładamy drugą część ciasta i pieczemy 35 minut.

    Do miski wkładamy mascarpone, śmietankę oraz cukier puder. Całość należy zmiksować do uzyskania puszystego, gęstego kremu. Na koniec zetrzeć skórkę z cytryny i dobrze wymieszać.

    Układamy ciasto na paterze, wykładamy część kremu i układamy owoce - wybór należy do was jakie, u mnie były połówki truskawek, maliny i borówki. Delikatnie nakładamy drugie ciasto, lekko dociskając. Nakładamy drugą część kremu i dekorujemy całość owocami.


    OdpowiedzUsuń
  15. 4. Eton mess z truskawkami

    Składniki:

    330 g śmietanki kremówki,
    kilka / kilkanaście sztuk małych bezików,
    500 g truskawek,
    2 czubate łyżki cukru pudru,
    1 łyżeczka cukru,

    ew. skórka z cytryny, świeży imbir*

    Truskawki umyć i osuszyć, wybrać kilka ładnych sztuk do dekoracji i odłożyć na bok.
    Kroję na mniejsze kawałki i zasypuję je łyżeczką cukru, żeby puściły sok.
    W misce ubijam dobrze schłodzoną śmietankę z dwoma łyżkami cukru pudru.

    *Na tym etapie możemy dodać do śmietanki np. skórkę startą z cytryny bądź starty świeży imbir - ilość zależy od naszych upodobań. Taki dodatek sprawi, że deser będzie bardziej odświeżający.

    Następnie należy pokruszyć beziki na mniejsze kawałki - oczywiście też kilka malutkich możemy zostawić do dekoracji. Beziki zawsze robię w domu - jak widzicie na zdjęciach - kilka udekorowałam czerwonym barwnikiem.
    Całość - truskawki, beziki i śmietanę - można od razu ze sobą wymieszać, aczkolwiek ja wolałam ułożyć warstwami, żeby deser wyglądał bardziej estetycznie ;) Nakładałam truskawki z bezikami, które przykrywałam śmietaną.
    Całość udekorowałam bezikami i truskawkami.

    5. Wiosenne racuszki

    Składniki:

    120 g mąki pszennej,
    1 jajko,
    3 g drożdży instant,
    95 g mleka,
    45 g cukinii (starta na tarce o drobnych oczkach, posolona i odsączona na sitku),
    1 mały ząbek czosnku,
    kilka listków bazylii,
    30 g startego sera mozzarella,
    papryczka ostra - ilość według upodobań,
    1/4 łyżeczki soli,
    oregano,
    pieprz

    Z mąki, mleka, jajka i drożdży wyrobić trzepaczką, lub mikserem gładkie ciasto. Następnie dodać cukinię, przeciśnięty przez praskę czosnek, posiekaną bazylię, drobno pokrojoną ostrą papryczkę, mozzarellę oraz przyprawy. Całość dobrze wymieszać, przykryć ściereczką i pozostawić w ciepłym miejscu do wyrośnięcia (ok. godziny - półtorej). Wyrośnięte ciasto należy nabierać łyżką i smażyć na średnio rozgrzanym oleju.
    Racuszki smażę w małym rondelku w kilku centymetrach oleju, wolę kiedy mają formę małych pączuszków.

    Do racuszków zrobiłam szybki sos jogurtowo - śmietanowy.

    3 łyżki jogurtu naturalnego,
    2 łyżki śmietany,
    1 łyżeczka pesto,
    posiekana bazylia i natka pietruszki,
    sól, pieprz

    Wszystkie składniki wymieszałam w miseczce i doprawiłam do smaku.

    OdpowiedzUsuń
  16. 6. Słodkie bułeczki z jabłkiem

    Składniki:

    500 g mąki,
    2 jajka,
    opakowanie drożdży instant,
    szczypta soli,
    100 g cukru,
    65 g roztopionego masła,
    190 g mleka

    Z podanych składników wyrobić gładkie ciasto - ręcznie, albo przy pomocy miksera. Odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia, przykryte ściereczką - u mnie zajmuje to mniej więcej półtorej godziny.

    Farsz:

    1 duże lub 2 małe jabłka,
    szczypta cynamonu,
    4 łyżeczki cukru,
    6 łyżek śmietanki kremówki 30%,
    5 łyżeczek płatków migdałowych,
    ew. garstka rodzynek


    1 jajko,
    2 łyżki mleka

    Jabłka pokroić na małe kawałki, dodać resztę składników, wszystko dokładnie wymieszać.


    Wyrośnięte ciasto należy odgazować i podzielić całość na 12 części (po mniej więcej 80 g). Z ciasta w dłoni uformować placuszki, ułożyć w nich farsz i zlepić jak pierogi, następnie uformować w bułeczkę.
    Ułożyć na blaszce, przykryć ściereczką i ponownie zostawić do wyrastania w ciepłym miejscu - zajmuje to mniej więcej 30 minut.
    Piekarnik nagrzewamy do temperatury 180 stopni.
    Wyrośnięte bułeczki smarujemy roztrzepanym jajkiem wymieszanym z 2 łyżkami mleka i posypujemy płatkami migdałowymi.
    Pieczemy 25 minut, studzimy na kratce.


    7. Cytrynowe racuszki z malinowo różanym sosem!

    Składniki:

    160 g mąki,
    szczypta soli,
    3 łyżeczki cukru,
    1 łyżeczka drożdży instant,
    100 g ciepłego mleka,
    1 jajko,
    skórka starta z połowy cytryny

    Suche składniki wymieszać w misce. Dodać jajko i mleko i dobrze wymieszać trzepaczką, lub mikserem do uzyskania gładkiego ciasta. Na koniec wmieszać skórkę z cytryny.
    Ciasto odstawić w ciepłe miejsce do podwojenia objętości - u mnie zajęło to mniej więcej 60 minut.

    Ciasto nabierać łyżką i smażyć na średnio rozgrzanym oleju.

    Racuszki wystarczy oprószyć cukrem pudrem, natomiast ja wzbogaciłam je malinami.

    3 garści mrożonych malin,
    łyżeczka soku z cytryny,
    2 łyżeczki cukru,
    2 łyżeczki syropu z płatków róży,
    skórka starta z cytryny

    Maliny wrzucamy do garnuszka, dodajemy sok z cytryny i cukier. Gotujemy na małym ogniu kilka minut następnie dodając syrop z płatków róży i startą skórkę cytrynową! Od was zależy czy chcecie mieć kawałeczki malin, czy gładki sosik (wystarczy przecedzić przez sitko).
    Wybrałam pierwszą opcję. Kiedy sos zgęstniał polałam nim racuszki.

    OdpowiedzUsuń
  17. Wegetariański pasztet z białej fasoli
    - SKŁADNIKI:
    2 szkl białej fasoli namoczonej przez noc w wodzie
    2 duże cebule
    1 jabłko
    2 łyżeczki majeranku
    1 łyżeczka tymianku
    szczypta gałki muszkatołowej
    2 ząbki czosnku
    100 ml oleju
    2 łyżek zmielonych płatków owsianych
    sól i pieprz
    PRZYGOTOWANIE:

    Fasolę namoczyć, opłukać i ugotować w nieosolonej wodzie do miękkości. Cebulę i jabłko obrać i pokroić, zeszklić na patelni. następnie zblęderować z fasolą, majerankiem, tymiankiem, gałką muszkatołową, czosnkiem, olejem oraz zmielonymi płatami owsianymi (+do smaku pieprz i sól). Blaszkę smarujemy tłuszczem, nakładamy całość i pieczemy w piekarniku nagrzanym do 180 st. przez 40 minut. W połowie pieczenia przykrywamy wierzch folią aluminiową, aby pasztet się nie spiekł.








    1.jpg2.jpg

    Lody bananowo-orzechowe- letni deser - SKŁADNIKI:

    4 banany
    150 ml maślanki
    6 łyżek tartych orzechów
    2 łyżki miodu
    2 łyżki syropu klonowego
    Przy podaniu (ilość zależy od naszych upodobań):
    truskawki, syrop klonowy, tarte orzechy
    PRZYGOTOWANIE:

    W blenderze miksujemy obrane i pokrojone banany z maślanką. Dodajemy miód, orzechy oraz syrop klonowy, ponownie mieszamy. Nakładamy do pojemnika na lody i wkładamy do zamrażalnika na jedną noc (tyle u mnie trwało zanim zamarzły). Podajemy w miseczce i każdą porcję dodatkowo polewamy syropem klonowy, posypujemy orzechami i układamy truskawki. Prosty przepis, a bardzo smaczny.



    16.jpg
    Zupa krem szparagowa
    - SKŁADNIKI:
    pół kilo szparagów
    szczypta soli i pieprzy
    1-2 łyżki śmietany
    pół łyżeczki gałki muszkatołowej
    groszek ptysiowy
    szczypta koperku
    Wrzucamy szparagi do osolonej wody i gotujemy możliwie najkrócej, ale pilnując by były miękkie. Blenderujemy na gładką masę, doprawiamy pieprzem, koperkiem i gałką. Rozrabiamy w szklance dwie łyżki śmietany z dwiema łyżkami śmietany. Dodajemy do wywaru i mieszamy. Nalewamy do miseczek, podajemy z groszkiem ptysiowym. Wskazówka: jeśli masz możliwość wykorzystaj jako bazę bulion mięsny.







    zupa.jpg(niestety nie mogłam znaleźć zdjęcia na dysku, a konkretnie brakło mi cierpliwości więc wrzuciłam takie tymczasowe z portalu na którym piszę, jak będzie potrzeba poszukam jeszcze ;))

    SKŁADNIKI:

    bulion warzywny lub kostka
    1 mała marchew
    1 por
    1 pietruszka
    1 ziemniak
    1 listek laurowy
    1 łyżka majeranku
    1 cebula10.jpg
    Zupa krem porowa - PRZYGOTOWANIE:


    Cebulę kroimy i podsmażamy na patelni. Bulion warzywny doprowadzamy do wrzenia, dodajemy listek laurowy i gotujemy w nim ziemniaka, po 15 minutach dodajemy pokrojonego pora, marchew, cebulę, pietruszkę. Po ok. 15 minutach czyli jak wszystko będzie miękki zdejmujemy z ognia, doprawiamy majerankiem i ew. pieprzem. Za pomocą blendera ręcznego miksujemy na gładką masę.

    Dominika
    threerings@vp.pl

    OdpowiedzUsuń
  18. Wegetariański pasztet z białej fasoli
    - SKŁADNIKI:
    2 szkl białej fasoli namoczonej przez noc w wodzie
    2 duże cebule
    1 jabłko
    2 łyżeczki majeranku
    1 łyżeczka tymianku
    szczypta gałki muszkatołowej
    2 ząbki czosnku
    100 ml oleju
    2 łyżek zmielonych płatków owsianych
    sól i pieprz
    PRZYGOTOWANIE:

    Fasolę namoczyć, opłukać i ugotować w nieosolonej wodzie do miękkości. Cebulę i jabłko obrać i pokroić, zeszklić na patelni. następnie zblęderować z fasolą, majerankiem, tymiankiem, gałką muszkatołową, czosnkiem, olejem oraz zmielonymi płatami owsianymi (+do smaku pieprz i sól). Blaszkę smarujemy tłuszczem, nakładamy całość i pieczemy w piekarniku nagrzanym do 180 st. przez 40 minut. W połowie pieczenia przykrywamy wierzch folią aluminiową, aby pasztet się nie spiekł.








    1.jpg2.jpg

    Lody bananowo-orzechowe- letni deser - SKŁADNIKI:

    4 banany
    150 ml maślanki
    6 łyżek tartych orzechów
    2 łyżki miodu
    2 łyżki syropu klonowego
    Przy podaniu (ilość zależy od naszych upodobań):
    truskawki, syrop klonowy, tarte orzechy
    PRZYGOTOWANIE:

    W blenderze miksujemy obrane i pokrojone banany z maślanką. Dodajemy miód, orzechy oraz syrop klonowy, ponownie mieszamy. Nakładamy do pojemnika na lody i wkładamy do zamrażalnika na jedną noc (tyle u mnie trwało zanim zamarzły). Podajemy w miseczce i każdą porcję dodatkowo polewamy syropem klonowy, posypujemy orzechami i układamy truskawki. Prosty przepis, a bardzo smaczny.



    16.jpg
    Zupa krem szparagowa
    - SKŁADNIKI:
    pół kilo szparagów
    szczypta soli i pieprzy
    1-2 łyżki śmietany
    pół łyżeczki gałki muszkatołowej
    groszek ptysiowy
    szczypta koperku
    Wrzucamy szparagi do osolonej wody i gotujemy możliwie najkrócej, ale pilnując by były miękkie. Blenderujemy na gładką masę, doprawiamy pieprzem, koperkiem i gałką. Rozrabiamy w szklance dwie łyżki śmietany z dwiema łyżkami śmietany. Dodajemy do wywaru i mieszamy. Nalewamy do miseczek, podajemy z groszkiem ptysiowym. Wskazówka: jeśli masz możliwość wykorzystaj jako bazę bulion mięsny.







    zupa.jpg(niestety nie mogłam znaleźć zdjęcia na dysku, a konkretnie brakło mi cierpliwości więc wrzuciłam takie tymczasowe z portalu na którym piszę, jak będzie potrzeba poszukam jeszcze ;))

    SKŁADNIKI:

    bulion warzywny lub kostka
    1 mała marchew
    1 por
    1 pietruszka
    1 ziemniak
    1 listek laurowy
    1 łyżka majeranku
    1 cebula10.jpg
    Zupa krem porowa - PRZYGOTOWANIE:


    Cebulę kroimy i podsmażamy na patelni. Bulion warzywny doprowadzamy do wrzenia, dodajemy listek laurowy i gotujemy w nim ziemniaka, po 15 minutach dodajemy pokrojonego pora, marchew, cebulę, pietruszkę. Po ok. 15 minutach czyli jak wszystko będzie miękki zdejmujemy z ognia, doprawiamy majerankiem i ew. pieprzem. Za pomocą blendera ręcznego miksujemy na gładką masę.


    Dominika
    threerings@vp.pl

    OdpowiedzUsuń
  19. Puree marchewkowe 2 - SKŁADNIKI:
    5-6 ziemniaków
    3 średnie marchwie
    3 listki świeżej bazyli
    garść kiełków
    3 łyżki margaryny
    1 łyżka mleka
    1 łyżka przypraw do ziemniaków
    3 ząbki czosnku
    1 łyżeczka majeranku


    Puree marchewkowe 2 - PRZYGOTOWANIE:
    Gotujemy do miękkości ziemniaki oraz marchew wraz z listkiem laurowym. Przekładamy do blendera. Dodajemy margarynę, mleko, pokrojone ząbki czosnku, mleko, majeranek, przyprawę do ziemniaków, listki bazylii i miksujemy do uzyskania gęstej, lepkiej masy. Wykładamy na talerz łyżką i posypujemy gęsto kiełkami. Szybko, bardzo warzywnie i zdrowo :)

    5.jpg

    Krem rzodkiewkowy - SKŁADNIKI:
    2 wiązki rzodkiewek
    50 gram pora
    mały garnek bulionu warzywnego
    liść laurowy
    pieprz
    2 łyżki śmietany12.jpg


    Krem rzodkiewkowy - PRZYGOTOWANIE:

    Z jednej rzodkiewki wycinamy 2 plastry (na mysie uszy) i wykorzystujemy razem z drugą do dekoracji. Rzodkiewki myjemy dokładnie w zimnej wodzie, obcinamy liście i ogonek. Por kroimy w plastry. Zagotowujemy bulion lub korzystamy z kostki. Do garnka wrzucamy warzywa i 10 dokładnie umytych liści rzodkiewki. Gotujemy 10 minut. Miksujemy całość na gładką masę. Doprawiamy pieprzem. Zagęszczamy śmietaną.
    Zupa krem z ziemniaków - SKŁADNIKI:
    10 średnik ziemniaków
    3 l bulionu rosołowego
    2 parówki
    200 gram kiełbasy
    2 cebule białe
    1 łyżka masła
    250 ml śmietany
    sól i pieprz
    tymianek
    5.jpg


    Zupa krem z ziemniaków 3 - PRZYGOTOWANIE:
    Ziemniaki dokładnie obieramy, myjemy, przekrajmy w pół i zagotowujemy na miękko razem z cebulą. Ziemniaki i cebulę wyjmujemy i wkładamy do blendera. Miksujemy z łyżką masła i śmietaną. Dodajemy 2 łyżki do zupy buliony i ponownie miksujemy. Jeśli wszystkie ziemniaki się nie zmieszczą robimy to na dwa razy. Masę ziemniaczaną przelewamy do garna z bulionem, dodajemy tymianek oraz pieprz i sól do smaku. Mięso kroimy w kostkę i dodajemy do zupy. Doprowadzamy do wrzenia. Podajemy ciepłe. Zupa szybko gęstnieje, więc jeśli odłożymy ją na drugi dzień, warto dodać trochę wody przed podgrzaniem.

    Pasta mięsna mojej mamy - SKŁADNIKI:
    1 kg mięsa ugotowanego do miękkości (np. wcześniej robiłyśmy zupę)
    1 cebula
    1 marchew
    2 jajka
    2 ugotowane ziemniaki
    szczypta pieprzu15.jpg
    Pasta mięsna mojej mamy - PRZYGOTOWANIE:
    Mięso kroimy w mniejsze części. Jajka gotujemy na twardo, obieramy i kroimy. Marchew i cebulę myjemy, obieramy, a następnie kroimy. Wcześniej ugotowane ziemniaki kroimy na cztery części każdy. Wszystko wkładamy do blendera i miksujemy na gładką masę. Następnie doprawiamy pieprzem (ewentualnie solą) i mieszamy dokładnie. Podajemy na kanapce z roszpunką.

    Marchewkowa pachnąca cytryną i imbirem - SKŁADNIKI:
    400 gram marchwi
    1,5 l bulionu warzywnego
    2 cm świeżego imbiru
    1 cytryna
    1/4 pora
    0,5 łyżeczki chili
    1 cebula
    sól do smaku
    ew. groszek
    dekoracja:
    łyżka jogurtu
    kiełki brokuła4.jpg


    Marchewkowa pachnąca cytryną i imbirem - PRZYGOTOWANIE:
    Cebulę kroimy w drobną kostkę, posypujemy pieprzem i podsmażamy na patelni. Marchew dokładnie obieramy i kroimy w kostkę, dokładamy na patelnie. To samo robimy z porem. Wykorzystujemy bulion warzywny lub przygotowujemy z kostki. Zalewamy zawartość patelni bulionem (najpierw połową) i wraz z wyparowywaniem stopniowo uzupełniamy. Jak warzywa zmiękną wkładamy je do blendera, dodajemy sok i skórkę z połowy cytryny. Dodajemy starty, świeży imbir. Blenderujemy na gładka masę. Przelewamy do garnka, doprawiamy do smaku chili i solą. Ew. dodajemy groszek.
    Dekorujemy łyzką jogurtu, posypujemy kiełkami.

    Dominika
    mail: threerings@vp.pl

    OdpowiedzUsuń
  20. D.SILAKOWSKA@WP.PL27 czerwca 2013 20:41

    Moja ulubiona KAWA MROŻONA i przepis który wali wszystkie inne na łopatki

    Składniki na 2 porcj3:
    -1 Łyżeczka kawy rozpuszczalnej(najlepiej drobniutkiej jak nescafe creme) jeżeli ktoś lubi mocniejszą można więcej wsypać
    -dwie Gałki lotów śmietankowych
    -cztery kostki lodu (najlepiej kupny, dłużej się trzyma)
    -łyżeczka/dwie cukru
    -pół szklanki mleka schłodzonego mleka
    -dla chętnych świeże mleczko kokosowe lub odrobina świeżej wanilii

    Sposób przyrządzenia
    1. Wsyp lód w kostkach do Bendera i rozdrobnij
    2. Do lodu wsyp kawę, cukier, następnie gałki lodów i wlej mleko i zmiksuj aż wszystko ładnie się połączy.
    3. Teraz można dodać dodatki smakowe.
    4. Na koniec wlej kawę do ozdobnych szklanek, poczekaj 2 minuty aż się ładnie rozwarstwi i podaj gościom lub delektuj się sama.



    D.SILAKOWSKA@WP.PL

    OdpowiedzUsuń
  21. Moja propozycja to niesamowicie czekoladowa i kremowa czekolada - banalnie prosta i zdrowa
    Przepis jest niezwykle prosty, wystarczy wrzucic do blendera namoczone wczesniej przez noc skladniki takie jak: garsc daktyli, orzechy (ja wrzucilam parę wloskich i laskowych ale moga byc kazde, czyli takie jakie najbardziej kochacie), migdaly (ale niekoniecznie jesli za nimi nie przepadacie) i 2-3 lyzki kakao (ja dodalam surowe kakao). Proporcje sa rowniez wg uznania, ale dominuja oczywiscie daktyle ktore nadaja niesamowitej kremowosci i slodyczy. Nasza czekolada moze byc zmiksowana maksymalnie na gladki krem, w mojej wersji sa drobinki orzechow - ja tak lubie:)
    PYCHA, mi smakuje lepiej niz nutella i jest mega zdrowa! Jesli lubicie smak kokosowy warto dodac troche wiorkow kokosowych:)
    Smacznego zycze:)


    magdalena.zajac@gmail.com

    OdpowiedzUsuń
  22. Pierwszym przepisem, który odrazu przyszedł mi do głowy z użyciem blendera jest moje ulubione ciasto z CAŁYCH pomarańczy.


    Składniki :

    3 całe pomarańcze
    7 jajek
    200 g cukru
    350 g migdałów
    2 łyżeczki proszku do pieczenia
    + krem i ozodby do dekoracji np. pokrojone pomarańcze


    Pomarańcze myjemy i gotujemy w wodzie około jednej godziny.
    Po ostygnięciu miksujemy je blenderem marki Bosh.
    Białka ubijamy z połową cukru, podobnie robimy z żóltkami.
    Migdały miksujemy aż otrzymamy konsystencję piasku.
    Wszystkie składniki delikatnie mieszamy drewnianą łyżką.
    Wylewamy do blachy, pieczemy w 180*C około 60 minut.
    Po ostygnięciu dekorujemy wedle uznania ;)
    Smacznego ;)
    ania_1212@ymail.com

    OdpowiedzUsuń
  23. Risotto cytrynowe w porze
    SKŁADNIKI:
    300 gram ryżu
    1 por
    1 cytryna
    4 prawdziwki
    4 łyżki masła
    Bulion:
    1 kostka rosołowa
    1 l. wody

    20.jpg
    Risotto cytrynowe w porze - PRZYGOTOWANIE:

    Na początku zagotowuję litr wody z kostką rosołową (lub korzystam z posiadanego bulionu). Por kroję w plastry i podsmażam. Gdy staje się miękki połowę odkładam na talerz, a pozostałą część zalewa 2 szkl bulionu. Gotuję aż por zacznie się rozpadać. Cały por ( w tym ten odłożony) przekładam do blendera. Dodaję połowę cytryny pokrojonej w plastry. Blenderuję. Na patelni rozpuszczam masło, dodaję ryż i smażę 2 minuty. Zalewam porem, dodaję sok z połowy cytryny. Stopniowo dodaję bulion tak by ryż cały czas chłonął wodę. Gdy go zabraknie, korzystam z wrzątku. Na patelni podrumienia pokrojone grzyby. Nakładam ryż na talerz, posypuję grzybami i starym żółtym serem. Porcja na 4-5 osób.

    Dominika Róg
    threerings@vp.pl

    OdpowiedzUsuń
  24. Jagodowa dama

    Składniki na 8 porcji:
    • 1 galaretka wieloowocowa – niebieska,
    • 1 galaretka cytrynowa,
    • 0,5 l jagód,
    • 250 ml śmietany kremówki,
    • 1 opakowanie śnieżki,
    • 1 serek homogenizowany waniliowy,
    • cukier.

    Przygotowanie:
    Osiem foremek o pojemności około 200 ml wykładamy folią. Galaretkę wieloowocową przyrządzamy według przepisu na opakowaniu. Odstawiamy ją do przestygnięcia. Do foremek wsypujemy jagody (aby zakryły dno). Następnie zalewamy je przestygniętą galaretką i odstawiamy do lodówki na kilka godzin, aż stężeje.
    Kiedy galaretka będzie gotowa przyrządzamy masę śmietanową. Na początku rozpuszczamy galaretkę cytrynową w ¾ szklanki wody. Odstawiamy ją w chłodne miejsce, aby zgęstniała. Kremówkę ubijamy razem ze śnieżką na sztywna pianę. Dodajemy do tego serek homogenizowany i ciągle ubijamy. Na koniec dodajemy gęstniejącą galaretkę i mieszamy całość. Masę śmietanową przelewamy do foremek z galaretką i dekorujemy na wierzchu jagodami. Wstawiamy ponownie do lodówki, aby masa stężała.
    Gotowy deser przekładamy na talerzyk i przygotowujemy mus jagodowy. Resztę jagód miksujemy z dodatkiem cukru (wedle uznania). Całość dekorujemy musem oraz innymi dodatkami.

    m.imiolek1989@interia.pl

    OdpowiedzUsuń
  25. "Bajeczny przysmak"

    Nawet zwykłe danie można zamienić w bajeczny przysmak pełen witamin- ogranicza nas tylko kreatywność! :) Oto przepis na pyszne i zdrowe kotlety warzywne podane z purée z młodej marchewki i ziemniaczków!

    Składniki na kotlety warzywne:
    -100g pęczaku
    - 2 duże cebule
    - 2 ząbki czosnku
    - pół czerwonej papryki
    - 200g cukini
    - 2 jajka
    - 3/4 szklanki mąki pszennej
    - świeża natka pietruszki
    - sól, pieprz

    Wykonanie:
    Pęczak ugotować w osolonej wodzie, następnie odcedzić i wystudzić. Cukinię zetrzeć na tarce z grubymi oczkami, paprykę pokroić w drobną kostkę. Cebulę i czosnek drobno poszatkować i podsmażyć na oliwie. Połączyć wszystkie składniki w jednolitą masę. Formować kotlety, obtaczać w mące i smażyć na złoty kolor.

    Składniki na purée:
    - 250g młodej marchewki
    - 250g młodych ziemniaków
    - mielona gałka muszkatołowa
    - sól, pieprz
    - masło
    - 3 łyżki gęstej śmietany 12%

    Wykonanie:
    Marchewkę pokroić w drobną kostkę i ugotować do miękkości w wodzie z dodatkiem soli i cukru. W osobnym garnku ugotować w osolonej wodzie ziemniaki. Warzywa odcedzić i utłuc razem z masłem, śmietaną i przyprawami na jednolitą masę.

    Bajeczne podanie:
    Kotlet i purée ułożyć na talerzu i udekorować na wzór bajkowych postaci za pomocą sera żółtego, rzodkiewki, czarnych oliwek i czerwonej papryki.

    Zachwyt dziecka murowany! :)


    adres e-mail: kataszyna@gmail.com


    OdpowiedzUsuń
  26. ZUPA POMIDOROWA z PESTO i KOZIM SEREM

    Składniki na 4 porcje:

    Zupa:

    2 cebule

    2 ząbki czosnku

    2 łyżki oliwy z oliwek

    800g krojonych pomidorów (bez skórki)

    100ml bulionu warzywnego

    sól, pieprz, cukier, sok z cytryny

    Pesto:

    3 gałązki bazylii

    łyżeczka natki pietruszki

    ząbek czosnku

    3 łyżki orzechów włoskich

    2 łyżki startego parmezanu

    5 łyżek oliwy z oliwek

    Na wierzch:

    100g koziego sera

    Bazylię i pietruszkę umyć, oberwać łodyżki i pokroić same listki. Wrzucić do miski blendera wraz z posiekanym czosnkiem, uprażonymi orzechami włoskimi, parmezanem i oliwą. Składniki zmiksować na ziarnistą masę i posolić.

    Cebule i czosnek posiekać drobno i zeszklić na oliwie. Dodać krojone pomidory i bulion. Gotować około 10 minut. Zmiksować blenderem. Doprawić do smaku solą, pieprzem, cukrem i sokiem z cytryny.

    Zupę wlać do ogrzanych szklanek, na wierzch położyć pesto i pokruszony kozi ser.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za wszystkie komentarze :)